Sporty wodne
Zatoka Pucka znana jest na całym świecie ze znakomitych warunków do uprawiania wielu sportów między innymi windsurfingi i kitesurfingu. Jest tu wiele wypożyczalni sprzętu do windsurfingu i szkół zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych. Innym sportem wodnym jest żeglarstwo, którego miłośników jest mnóstwo wśród miejscowej ludności. Są prowadzone specjalne szkolenia, dzięki którym można zyskać specjalne patenty żeglarskie. Przeszkolenie nie wymaga natomiast wypożyczenie kajaka. Organizowane są rejsy kajakiem wzdłuż półwyspu. Wody Zatoki są na tyle spokoje że ryzyko wypadku jest minimalne. Jeszcze inną atrakcją jest nurkowanie. To idealny sport dla osób pragnących poznać podwodny świat Zatoki. Dla tych co lubią adrenalinę najlepsza zaś będzie jazda na skuterach wodnych.
Sobótka
Jastarnicka sobótka ma juz ponad wiekową tradycję. Obecnie organizatorami są reprezentanci rocznika, który w danym roku kończy 19 lat. Po wieczornej mszy świętej ulicami Jastarni wyrusza dziwny pochód. Na przedzie młodzież męska z rocznika, który kończy 19 lat ubrana w białe podkoszulki i z twarzami pomalowanymi na czarno - biało. Za nimi na wielkim pniu jadą dziewczęta z tego samego rocznika również ubrane na biało. Pochód zmierza przez miasto do placu, gdzie pień zostanie wbity w ziemię, a na jego szczycie zapłonie beczka ze smołą. Młodzieńcy na znak najstarszego z nich strzelają w niebo racami. Po drodze przy Urzędzie Miasta i Gminy od burmistrza odbiera symboliczne klucze do miasta sam "Neptun". Gdy pień zostanie już postawiony pionowo, wśród młodych rozpoczyna się rywalizacja o to, który z nich zapali racą beczkę ze smołą. Potem rozpoczynają się tańce do białego rana.
Fokarium
Helskie fokarium zostało założone po to, aby pomagać i chronić zagrożone wyginięciem polskie foki. W specjalnych basenach mogą one wrócić do pełni sił oraz rozmnożyć się. Potem wypuszczane są na wolność. Aktualnie helskie fokarium liczy 5 fok, w tym 1 samiec i 4 samice. Gatunek foki pospolitej ma niezwykłe zaufanie do ludzi, którego nawet znawcy fok nie są w stanie wyjaśnić. Foka ta należąca do gatunku common seal (z języka angielskiego: foka szara) nazwana została "cętka" z powodu licznych łatek na jej ciele. Na świecie jest to jeden z najliczniejszych gatunków fok, jednak u nas jest niezwykle rzadko spotykany. W ostatnich latach odnotowano zaledwie 5 osobników tego gatunku. Ewenementem był zaobserwowany w 1990 roku poród foki pospolitej w rezerwacie "Ptasi Raj". Właśnie dlatego, iż są one tak rzadkimi gośćmi na Polskim wybrzeżu objęto je ochroną.
Podmuch II wojny światowej
Półwysep Helski słynie z militarnych pozostałości po II wojnie światowej. Warto zwiedzić Ośrodek Obrony Jastarnia. Pomiędzy Kuźnicą a Jastarnią znajdują się obiekty, które miały być miejscem odpierana ataków ze strony lądu. Schrony te są usytuowane w odległości 3 km od Jastarni i 6 km od Kuźnicy. Schron o kryptonimie "Sokół" znajduje się zaledwie 10 metrów od brzegu Zatoki. Największym zaś obiektem jest ciężki "Sabała" znajdujący się 30 metrów za torami i 150 metrów od szosy. Schron ten ma obszerny program pomieszczeń, był to schron dowódcy ośrodka. Nie można zapomnieć o stanowisku najcięższej niemieckiej baterii nabrzeżnej "Schleswig Holstein". Jest to dowód na to jak wysoko okupant cenił walory obronne tego rejonu. Jedna wystarczająco silna bateria usytuowana na cyplu mogła skutecznie zablokować wejście do zatoki Gdańskiej. Jet to wspaniałe miejsce dla pasjonatów historii i nie tylko.
Treść oraz zdjęcia pobrane zostały ze strony www.zatokapucka.pl